среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, łatwej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy balaski z plastyku na plot i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztachety z Winylu na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas różne tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z Winylu z Sułkowic wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie PCV na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz sztacheta Winylowe z Sycowa na ogrodzenie i furtę sztachetowa wznosi się z skał wielorakiego układu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nieproporcjonalnych układach, należy je trafnie łączyć tzn. tak, by postać każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий