понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety alias po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty przeważnie spełniają role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą także za dekoracje. Na ogól takie sztachety plastykowe stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których prędko wzrastają i silnie gęstnieją. Wiele powabu maja tez takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazki, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, również nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć także bujnie kwitną, ale wymagają także sporo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta PCV zdołają być nadzwyczaj cienkie, jednak wypada je regularnie obcinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie plot aranżuje się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje susze,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta Winylowe z Złotoryi stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий